Jaja kurze a cholesterol - fakty i mity o jajach kurzych

Jaja kurze to bogate źródło białka i innych składników odżywczych. Jednak z jajkami jest trochę jak z kawą. Jedni uważają , że to samo zdrowie, drudzy - wręcz przeciwnie ;)
Dlatego dzisiaj spróbuję rozprawić się z najczęściej krążącymi mitami na ten temat.

Fakty i mity na temat jaj.

Jajka a poziom cholesterolu

Najpowszechniejszym mitem dotyczącym właściwości zdrowotnych jaj jest ich związek z poziomem cholesterolu. Powszechnie uważa się, że jaja znacznie podnoszą poziom cholesterolu co może prowadzić do problemów z krążeniem, a nawet do udaru, czy zawału. To mit.

Chociaż jaja kurze rzeczywiście są bogatym źródłem cholesterolu, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Po pierwsze mamy tzw "dobry" i "zły" cholesterol, a jaja zawierają ten "dobry" ;) Ale to nie jest najważniejsze, ponieważ jak się okazuje to nawet gdybyśmy jedli tylko zdrowy cholesterol, to nie jest to dobre dla naszego organizmu.

Kluczem jest tu słowo "równowaga". Chodzi o to żeby zachować odpowiednie proporcje (dokładnie 1:1:1) między tłuszczami nasyconymi , jednonienasyconymi, oraz tłuszczami wielonasyconymi.

Cholesterol chociaż ma bardzo złą opinię, jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a unikać należy nie jajek, a utwardzanych tłuszczy trans, co do których wszyscy specjaliści ds. żywienia są zgodni, że są one niezdrowe.

Jaja - indeks glikemiczny

Kolejną ważną informacją jest to, że jajka kurze mają indeks glikemiczny równy 0. Co to oznacza? M.in. to, że po zjedzeniu jajka dłużej czujemy się syci, nasz poziom cukru w organizmie nie podwyższa się gwałtownie.

Dlatego jajka dobrze jeść na śniadanie - okazuje się, że osoby, które jedzą jajka na śniadanie, ogólnie w ciągu całego dnia spożywają mniej kalorii.

Jajka kurze - bogate źródło nie tylko białka


Jaja - wartości odżywcze

Jajka kojarzą się powszechnie tak jak napisałam wcześniej, z dużą ilością cholesterolu, ale także białka. Jest to doskonała alternatywa na pozyskiwanie białka zwierzęcego dla wegetarian. Czy wiecie, że białko z jaja kurzego to najbardziej wartościowe białko poza mlekiem matki?

Ale jajko to nie tylko białko i cholesterol. Jest to jedno z nielicznych naturalnych źródeł witaminy D (którą nasz organizm syntezuje również pod wpływem promieni słonecznych), zawiera tryptofan (jeden z niezbędnych aminokwasów), oraz witaminy B2 i B12, a także luteinę, cholinę i zeaksantynę.

Jajka są kaloryczne - mit!

100 gram jajek (czyli średnio 2 szt) to zaledwie 147 kcal. Mit o wysokiej kaloryczności jaj wziął się prawdopodobnie stąd, że bardzo lubimy łączyć je z majonezem. A to połączenie rzeczywiście jest wysokokaloryczne. Pamiętajcie więc aby unikać łączenia jaj z majonezem ;)

Jajka a odchudzanie - jajka są dobre na odchudzanie.

To akurat prawda :) Mimo, że 1 jajko to ok 6g tłuszczu, to tak jak wcześniej napisałam - tłuszcz również jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jeśli przypomnimy sobie o tym, że jaja mają niski IG to wiemy, że jedząc jajka będziemy dłużej syci niż jedząc tą samą ilość np chleba (a węglowodany niestety tuczą).

Poza tym - utrata wagi jeśli ma być stała to powinna polegać na stałej zmianie nawyków żywieniowych na zdrowe, a jaja jak już wiecie zdrowe są i to bardzo ;)


To kilka najczęściej pojawiających się opinii na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych jajek. Ale są jeszcze inne pytania, na które często nie znamy odpowiedzi ;)


Jaja kurze - fakty i mity

Obieranie jajek

Niektóre jajka obiera się bardzo łatwo, skorupka prawie sama schodzi. Inne bardzo mocno testują naszą cierpliwość, a skorupka odłamuje się kawałek po kawałku ;)

Tymczasem zależy to tylko i wyłącznie od świeżości jajka. Jeśli lubicie jajka prosto od kury to niestety musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ świeże jaja obiera się trudniej. Im ono starsze, tym łatwiej schodzi skorupka.

Podwójne żółtko

Teorie są różne. Od tych nieco spiskowych z wybuchem w Czarnobylu w tle, lub o trujących związkach chemicznych w paszy, do takich, że zależy to od sposobu hodowli kur.

Prawda jest zdecydowanie mniej skomplikowana ;) Podwójne żółtka zdarzają się w jajkach młodych kur, które dopiero rozpoczynają "produkcję" (czyli fachowo mówiąc nieśność).Ciemne i jasne skorupki jajek

Kolor skorupki

Tutaj również jest sporo ciekawych teorii, których nie będę przytaczać, a rzeczywistość jak to zwykle bywa jest mało fascynująca ;)

Kolor skorupki jajka kurzego zależy tylko i wyłącznie od rasy kury. Są jajka ciemne i jasne.
Jasne jajka pochodzą od kur o białym upierzeniu i białych małżowinach usznych (swoją drogą nigdy nie widziałam kurzego ucha ;) , natomiast ciemne jajka znoszą tzw kury czerwone. Ot, cała tajemnica ;)
Oczywiście jeśli chodzi o wartości odżywcze, to są one dokładnie identyczne.

żółtko jajek

Kolor żółtka

Tutaj rzeczywiście jest on zależny od tego czym się kurę karmi. Należy jednak pamiętać, że intensywnie żółte żółtko (masło maślane;) jest zwykle wynikiem karmienia kury kukurydzą. Natomiast jeśli prawdą jest to co wyczytałam, to ok 90% kukurydzy w Polsce jest modyfikowane genetycznie).

I rzeczywiście: zwykle kiedy jem jajka od kur o których wiem, że jedzą tylko trawę z własnego obejścia + resztki po domownikach, żółtka są raczej jasne, a wiem, że kury są zdrowo karmione.

Dlatego intensywne żółtko niekoniecznie musi być oznaką jakości jajka.

Jajka kur zielononóżek - jak je poznać?

Jajka prawdziwych zielononóżek są mniejsze, jasne i zwykle mają wydłużony kształt. Są rasy kur "typu zielononóżki" i ich jaja bardziej przypominają jaja zwykłych kur.

Oznaczenie chowu - od ekologicznego do klatkowego

0 - to oznaczenie dla jajek zniesionych przez kury z chowu ekologicznego
1- wolny wybieg
2- system ściółkowy
3 - hodowla klatkowa

Klasa wagowa jaj kurzych

Na opakowaniu mamy zwykle rozmiar jaja od S do XL

Jeśli chodzi o wagę to:

S - to jaja o wadze poniżej 53g
M - od 53 g do 63 g
L - od 63 g do 73 g 
XL - jaja o wadze powyżej 73 g

Jaja kurze - różne rozmiary

Jak przechowywać jaja kurze?

Jaja kurze przechowujemy oczywiście w lodówce, najlepiej w temperaturze 4-5 st.C. Nie powinno się przechowywać ich w drzwiach lodówki, ponieważ każde otwarcie urządzenia naraża jajka na podwyższoną temperaturę. Najlepiej przechowywać je w oryginalnym opakowaniu.

Wilgotność powietrza jaka jest idealna do przechowywania jajek to 80%. Możemy je trzymać w lodówce przez ok 28 dni.

Jak sprawdzić czy jajo jest świeże?


Można to najprościej zrobić za pomocą tak zwanej "próby wodnej".

W tym celu jajko wkładamy do zimnej wody, jeśli będzie pływać oznacza, że jest nieświeże. Jeśli pływa pionowo, oznacza to, że jajko ma ok 1-2 tygodnia. Jajko świeże opadnie na dno.Komentarze

Popularne posty