Znaczenie antyoksydantów (przeciwutleniaczy) w naszej diecie.

Nareszcie udało mi się wyrwać na 2 dni urlopu :) Niezbyt dużo, ale zawsze coś. W planach miałam intensywny wypoczynek i treningi przed maratonem MTB, w którym mam zamiar za miesiąc wystartować, niestety pogoda skutecznie pokrzyżowała mi plany.

Dlatego dzisiejszy wpis będzie bez gotowania za to o wpływie tlenu na nasze zdrowie. Oczywiście każdy wie, że bez tlenu nie ma życia, ale nie każdy wie, że ten życiodajny składnik może być również zabójczy.
Chodzi o wpływ na nasz organizm wolnych rodników, które poprzez udział w destrukcyjnych reakcjach utleniających mogą przyczynić się do powstania ponad 60 różnych chorób, przyspieszają również proces starzenia naszego organizmu.

Czarna porzeczka -  bogate źródło antyoksydantów
Pominę opis działania wolnych rodników, bo nie jest on jakoś bardzo interesujący ;) Warto jedynie napisać, że utleniacze mogą atakować DNA komórki, podwyższając ryzyko mutacji, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Cząsteczki te uszkadzają również ściany komórkowe, powodując ich utlenowanie , czyli - bardziej obrazowo, jełczenie. Najgorsze jednak jest to, że proces nie kończy się w tym momencie, ale właściwie dopiero rozpoczyna. Każda utlenowana cząsteczka "zaraża" sąsiednie i proces ten trwa, dopóki nie braknie ofiar.

Skąd biorą się utleniacze?
Część z nich jest produktem ubocznym przemiany materii, czyli korzystnych procesów utleniania, dzięki któremu dostarczamy organizmowi energię do działania.

Inne utleniacze powstają w wyniku działania szkodliwych czynników do których należą m.in:
- zanieczyszczenie powietrza
- promieniowanie jonizujące
- toksyny przemysłowe
- pestycydy
- dym tytoniowy

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób wywołanych przez wolne rodniki, oraz opóźnić procesy starzenia, można oczywiście unikać czynników ryzyka (np rzucając palenie), ale można również stosować profilaktykę poprzez odpowiednio dobraną dietę.

Wybierając produkty żywnościowe warto zwrócić uwagę na:

- nasycenie kolorem warzyw i owoców -im bardziej nasycony kolor (głównie zielony i pomarańczowy - beata karoten) tym większa zawartość przeciwutleniaczy,

- najwięcej antyoksydantów zawierają owoce i warzywa świeże, oraz mrożone (mrożenie nie pozbawia ich właściwości przeciwutleniających). Gotowanie, oraz konserwowanie w inny sposób niestety obniża ich skuteczność.

- warzywa lepiej podgrzewać w kuchence mikrofalowej, niż gotować tradycyjnie

- lepiej spożywać całe owoce, niż sam sok z tych owoców


W diecie bogatej w antyutleniacze nie może zabraknąć następujących produktów:

- czerwone winogrona (białe i zielone nei są tak skuteczne), oraz czerwone wino
- czerwona, oraz żółta cebula (biała niekoniecznie)
- tzw warzywa krzyżowe - np kalafior, kapusta, brokuły - najlepiej surowe, lub lekko podgotowane
- czosnek (najlepiej surowy) - zawiera przynajmniej 15 substancji o działaniu antyoksydacyjnym
- oliwa z oliwek (tłoczona na zimno, z pierwszego tłoczenia)
- czerwony grapeifruit
- marchew, dynia (zawierają dużo beta-karotenu)
- słodkie ziemniaki

Są to tylko niektóre z bardzo wielu owoców i warzyw bogatych w antyoksydanty. Przy kolejnej okazji postaram napisać o głównych grupach przeciwutleniaczy i ich źródłach w żywności.
Komentarze

Popularne posty