Owsiane batoniki z bakaliami i miodem

Za oknem pogoda niezbyt zachęcająca do czegokolwiek, ale to dobrze się składa, bo wciąż jestem chora, a lekarz kazał odpoczywać ;)
Niestety naszła mnie ochota na coś słodkiego, na szczęście jest owsianka, miód i bakalie i jest szybki przepis, który rozwiąże mój problem :D





Batoniki owsiane z bakaliami to szybka i zdrowa przekąska, a dzięki dodatkowi miodu zaspokoi zapotrzebowanie na "coś słodkiego" ;)

Składniki :

- 150 g płatków owsianych
- ok 120 gram różnych bakalii (ja użyłam suszonych moreli, suszonych śliwek i rodzynek)
- orzechy ziemne
- łuskany słonecznik
- duża łyżka miodu
- ok 100 ml mleka

Przygotowanie:

Na patelnię wlewamy mleko, lekko podgrzewamy i wrzucamy płatki. Do blendera wrzucamy orzechy, blendujemy na średnią grubość. Do ciepłego mleka i płatków dodajemy łyżkę miodu, orzechy i bakalie, wszystko dokładnie mieszamy aż masa stanie się gęsta. Wylewamy na blaszkę, mokrą dłonią dokładnie dociskamy ciasto do ścianek i podłoża blaszki. Wstawiamy do piekarnika nastawionego na 130 stopni na ok 50-60 minut.

Dlaczego warto zjeść takiego batonika zamiast snickersa? ;)

Owies - to zboże, które w każdej postaci pozostaje pełnoziarniste. Zawiera witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, magnez i potas, a także selen, miedź, żelazo, cynk i mangan. Dostarcza zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika- pierwszy z nich wchłania cholesterol zanim zacznie on zatykać tętnice, drugi reguluje działanie układu trawiennego. Sporo jak na jedno zboże, prawda? ;)

Morele- są jednym z najbogatszych źródeł witaminy A i beta-karotenu (suszone pod tym względem są nawet lepsze niż świeże) - garść suszonych moreli pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na beta-karoten! Poza tym owoce moreli to źródło potasu, błonnika i witaminy C, a także licznych związków fitochemicznych, np likopenu.

Śliwki - kolejne bogate źródło błonnika, potasu, żelaza, a także witaminy K. Śliwki zawierają również sporo kwasu kawoilochinowego, który ma silne działanie antyoksydacyjne, a co najważniejsze: właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne) podwajają się w trakcie suszenia :)

Miód pszczeli- o pozytywnych właściwościach miodu nie trzeba chyba nikogo przekonywać ;) Ważne żeby miód był z pasieki, a nie z Biedronki, czy tam innych reali ;) Główne składniki miodu to fruktoza, glukoza, oraz cała mieszanka enzymów, minerałów, witamin i aminokwasów, chyba nie ma sensu wymieniać wszystkich.
Co ważne - im ciemniejszy miód, tym więcej zawiera przeciwutleniaczy (czyli warto zapolować na miód spadziowy, w kolorze czarnym, ale każdy inny też jest super-zdrowy. Na pewno bardziej niż "snickers")












Komentarze

Popularne posty