Przepis na pesto z pomidorów koktajlowych

Dostałam od mamy cały karton pomidorów koktajlowych żółtych i czerwonych. Moje zbiory w tym roku nie były niestety zbyt obfite, dlatego prezent bardzo mnie ucieszył ;)
Pesto z żółtych pomidorków koktajlowychBardzo lubię żółte koktajlówki, które są słodsze niż czerwone i mają fajny gruszkowaty wygląd ;)

Zrobienie z nich pesto jest banalnie proste i co równie ważne, nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Potrzebne składniki:

- ok 1/2 kg pomidorów (oczywiście nie muszą być żółte)
- 5-6 orzechów brazylijskich (utartych w moździerzu)
- garść świeżej bazylii
- garść rodzynek (jeśli nie przepadasz za zbyt słodkim pesto, to rodzynki można pominąć)
- garść kaparów
- garść słonecznika
- 4 łyżki oleju (ja użyłam sezamowego, bo bardzo lubię jego smak, ale oczywiście można użyć równie dobrze oliwy z oliwek, lub innego oleju)
- sól i pieprz
- opcjonalnie sezam do posypania
- ok 70g (waga przed ugotowaniem na jedną porcję) makaronu (ja użyłam makaronu soba).

Przygotowanie:


Cała filozofia to ugotowanie makaronu i zblendowanie wszystkich składników na gładką masę :)
Składniki warto blendować nieco dłużej żeby skórki pomidorów, orzechy i słonecznik dobrze się rozdrobniły.

Makaron z pesto pomidorowym

Dlaczego warto jeść pesto z pomidorów?

Pomidory:
Poza tym, że pomidorki koktajlowe są bardziej aromatyczne i słodkie niż duże pomidory, zawierają one bogactwo witamin takich jak:

witamina C- odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jej niedobór może prowadzić m.in uszkodzeń naczyń krwionośnych, ogólnego osłabienia organizmu i większej podatności na infekcje, a nawet do depresji, czy osteoporozy.

witamina E - jest głównym antyoksydantem w naszym organizmie, a więc odpowiada za likwidowanie wolnych rodników, które przyczyniają się m.in do szybszego starzenia komórek.

Witamina B3 (PP) - hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków na nasz organizm, bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek, reguluje poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan włosów, oraz ukrwienie skóry.

Witamina K - odpowiada m.in. za prawidłowe krzepnięcie krwi i mineralizację kości. Jej niedobór powoduje wolniejsze gojenie ran, słabą krzepliwość krwi, zwiększone ryzyko nowotworów, czy łatwe powstawanie krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego pamiętajmy aby pożywienie bogate nią łączyć z choćby niewielką ilością tłuszczu.

Orzechy brazylijskie:

To przede wszystkim niezwykle bogate źródło selenu (1 orzech pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek!). Selen aktywuje działanie przeciwutleniaczy, wspomaga działanie tarczycy i wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia.

Pozytywnie na układ krążenia działają również kwasy Omega-6 zawarte w orzechach brazylijskich. Mimo, że są one dość kaloryczne, co jest spowodowane wysoką zawartością tłuszczu, to warto odnotować fakt, że są to głównie kwasy tłuszczowe jednonienasycone, a więc takie, które obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), a podnoszą dobrego (HDL).

Orzechy brazylijskie są również źródłem kompletnego białka co oznacza, że zawiera wszelkie niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania tkanek aminokwasy.

Bazylia:

Przyspiesza przemianę materii, zawiera sporo witaminy A, która chroni wzrok, witaminy C, a także witaminy B5, która wpływa na kondycję włosów.

Oprócz tego ma korzystny wpływ na nasz układ nerwowy, ma działanie antydepresyjne, przeciwstresowe, pomaga ulżyć również w migrenach.

Kapary:

To przede wszystkim bogate źródło rutyny, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, a także spowalnia utlenianie witaminy C (w którą także są bogate kapary) przedłużając jej działanie. Rutyna jest również silnym antyoksydantem, pomaga więc chronić nasz organizm przed nowotworami.

Pomidorki koktajlowe

Żółte pomidorki koktajlowe

Bazylia
Orzechy brazylijskie - bogate źródło selenu

Orzechy brazylijskie

Składniki na pesto z pomidorów

Bazylia
Gotowe pesto z pomidorów

Makaron soba


 Przepiśnik
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty