Czarnuszka. Rozwiązanie wszystkich problemów ze zdrowiem?

Pochodząca z Azji Mniejszej, kiedyś szeroko stosowana roślina lecznicza i zielna, potem zapomniana na długie lata. Teraz, w XXI wieku czarnuszka zaczyna wracać do łask. I bardzo słusznie!

Kwiat czarnuszki


Małe, czarne ziarenka, o charakterystycznym smaku. Okazuje się, że ta niepozorna roślina ma bardzo szerokie spektrum zastosowań w wielu chorobach i problemach zdrowotnych. Ja uważam, że warto stosować ją również profilaktycznie by do tych problemów nie dopuszczać ;)

Podobno kiedyś mówiło się, że czarnuszka leczy wszystko oprócz śmierci ;) Dzisiaj, kiedy naukowcy dysponują nowoczesnymi metodami badań, okazuje się, że w tej ludowej mądrości jest bardzo dużo prawdy.


Czarnuszka  (zdjęcie: Wikipedia)Co zawiera czarnuszka siewna, że ma takie właściwości?


Witaminy: A, E, F, B1, B3, B6


Związki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania: m.in. cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, oraz potas.


Aż osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów


Kwasy tłuszczowe, z których część bardzo rzadko występuje w przyrodzie (np arachidowy).


Wymienione wyżej składniki to tylko część tego co zawiera czarnuszka.Nasiona czarnuszki


Właściwości czarnuszki

Jak wcześniej napisałam niektórzy uważają, że czarnuszka leczy wszystko oprócz śmierci ;) Jednak nie łudźmy się, że jest to panaceum, które zażyjemy i od razu staniemy się zdrowi.

Jeśli zaniedbywaliśmy nasz organizm przez lata, to nie wyleczymy go w ciągu jednej nocy. 

Podobnie wygląda sprawa z dalszym dbaniem o zdrowie. Jeśli np chcemy wykorzystać antygrzybiczne właściwości czarnuszki do pozbycia się grzybicy przewodu pokarmowego (candida albicans), to stosując ją regularnie powinniśmy również przestać spożywać duże ilości węglowodanów, szczególnie słodyczy.

Oprócz właściwości antygrzybiczych, czarnuszka ma także działanie antybakteryjne i antywirusowe. 

Poprawia także ogólną odporność organizmu, powinny stosować ją osoby z anemią, lub obniżonym poziomem żelaza, ponieważ jak się okazuje, regularne stosowanie oleju z czarnuszki podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów.

Również alergicy powinni przyjrzeć się tej niepozornej roślinie, gdyż ma ona działanie antyhistaminowe i znacznie potrafi ograniczyć objawy alergii.

Także jeśli masz wysokie ciśnienie to czarnuszka w diecie to doskonały pomysł, ponieważ pomaga obniżyć ciśnienie krwi, oraz zapobiega miażdżycy.

Poprzez obniżanie poziomu szczawianów w moczu czarnuszka hamuje powstawanie kamieni nerkowych.

Czy słyszeliście o zjawisku apoptozy, lub zaprogramowanej śmierci komórek? Silnie utleniające właściwości czarnuszki są w stanie wywołać to zjawisko, oczywiście tylko w stosunku do komórek rakowych, zdrowe komórki zostawiając "w spokoju". Badania w tym temacie zostały przeprowadzone dla wielu rodzajów raka, także dla wyjątkowo trudnego w leczeniu i charakteryzującego się dużą śmiertelnością raka trzustki.

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż leczyć, jednak warto wspomnieć również o tym, że czarnuszka siewna chroni przed skutkami promieniowania jonizującego w radioterapii, dlatego osoby jej poddawane również powinny spożywać czarnuszkę.

Olej z czarnuszki jest stosowany do leczenia zmian skórnych od trądziku przez łuszczycę i atopowe zapalenie skóry aż do oparzeń słonecznych.

Czarnuszka reguluje także poziom cukru we krwi przez co chroni trzustkę odpowiedzialną za produkcję insuliny.

Także osoby mające problemy z depresją, oraz stanami lękowymi powinny przyjrzeć się czarnuszce, ponieważ wpływa ona uspokajająco i antylękowo na ośrodkowy układ nerwowy. Nie zmienia to faktu, że przy takich problemach konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ przyczyny depresji mogą być bardzo różne.

Czarnuszka ma jeszcze dużo innych właściwości, ale wszystkich nie będę tutaj wymieniać ponieważ ten wpis zrobiłby się bardzo długi ;)

Jeśli interesuje Was ten temat to gorąco polecam książkę: "Czarnuszka siewna w medycynie naturalnej".

Czarnuszka siewna w medycynie naturalnej


Z innych ciekawych właściwości wspomnę jeszcze tylko o astmie (jeśli to czytasz mamusiu, to zwróć uwagę ;) - istnieją badania według których wyniki wskazują, że po kilku tygodniach stosowania oleju z czarnuszki u 80% badanych znacznie poprawiła się wydolność płuc, świszczący oddech zmniejszył się lub ustąpił, a dawki konwencjonalnych leków można było zmniejszyć. Podobno szczególnie dobrze w tych badaniach wypadły dzieci.

Słyszałam również o antykoncepcyjnych właściwościach czarnuszki, ale zdecydowanie nie namawiam a wręcz odradzam zastępowanie antykoncepcji tradycyjnej czarnuszką ;)


Jak używać czarnuszki?

Małe czarne ziarenka możemy wykorzystać na wiele sposobów:

1. Jako przyprawa
Okazuje się, że czarnuszka doskonale może zastępować pieprz! W przeciwieństwie do niego nie podrażnia przewodu pokarmowego.

Osobiście bardzo polecam chleb z amarantusa i z czarnuszką, na który przepis wrzucałam tutaj: Chleb z czarnuszką

Równie dobrze możemy używać jej do zup, sałatek, bigosu, a nawet do kiszenia kapusty.

2. Jako napar

Czarnuszkę możemy zaparzyć we wrzątku przez 20 minut, odcedzić i pić jak herbatę (1 łyżka zmielonych nasion na szklankę wody).

3. Jako płukankę

Ten sam napar możemy stosować zewnętrznie na skórę (np na trądzik, lub oparzenia słoneczne), oraz na włosy, aby je wzmocnić.

4. Olej z czarnuszki

Na pewno warto się w niego zaopatrzyć, natomiast warto zwrócić uwagę na to by był on tłoczony na zimno, musimy go również przechowywać w odpowiednich warunkach.


5. Nalewka z czarnuszki


W przypadku problemów grzybiczych znacznie skuteczniejsza jest nalewka na bazie alkoholu niż ziołowy napar.
Zrobienie takiej nalewki jest bardzo proste: pół szklanki zmielonej czarnuszki zalewamy szklanką 40% alkoholu i odstawiamy na około tydzień. Potem filtrujemy i nalewka gotowa.
Jak widać czarnuszka rzeczywiście ma bardzo wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. 


Ale pamiętajcie o tym, że "samo się nie zrobi" ;) Zdrowy styl życia to podstawa, a czarnuszka może być jednym z jego składników. Palenie papierosów i zagryzanie ich czarnuszką licząc, że to uchroni nas przed rakiem płuc chyba nie zadziała ;)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty