Metabolizm cz.1 - o co chodzi i jak go przyspieszyć?


Pewnie często zdarza się Wam słyszeć, że np "Ona to może jeść wszystko bez ograniczeń, bo ma szybki metabolizm", albo "Prawie nic nie jem, a i tak tyję, to wina mojego metabolizmu". Czym właściwie jest metabolizm i w końcu co możemy zrobić żeby go przyspieszyć?

Najprościej rzecz ujmując, metabolizm to suma przemian biochemicznych w naszym organizmie i towarzyszących im przemian materii.

Jednak żeby nie było tak zupełnie prosto... ;) Mówiąc o przemianie materii, powinniśmy uwzględnić 2 pojęcia:
- Podstawowa przemiana materii (PPM), czyli podstawowy poziom przemian energetycznych, który determinuje dostarczanie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu w optymalnych warunkach bytowych.
Na wartość PPM wpływają czynniki takie jak: masa ciała, wzrost (powierzchnia skóry), wiek, płeć i stan fizjologiczny (np. choroba). 

- Całkowita przemiana materii (CPM), przez którą rozumiemy łączną wartość przemian energetycznych w organizmie, przyczyniających się do prawidłowego jego funkcjonowania.
Na CPM składa się wspomniana przed chwilą PPM, oraz PPPM (ponad podstawowa przemiana materii)

Warto zapamiętać, że na ponad podstawową przemianę materii największy wpływ ma aktywność fizyczna.

Ok, brzmi to skomplikowanie, więc może zamiast podawać wzór jak obliczyć wskaźnik całkowitej przemiany materii, wkleję link do kalkulatora, który robi to w 10 sekund ;)

Kalkulator CPM (kliknij tu!)

Nasze zapotrzebowanie na energię zależne jest nie tylko od płci, wieku, wagi i wzrostu, ale również od naszej aktywności fizycznej.

Aby "zoptymalizować" przemianę materii, powinniśmy zadbać zarówno o dobrze skomponowany posiłek, jak i o odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to zależność jest bardzo prosta - im więcej, tym lepiej ;)

Natomiast w przypadku doboru składników pokarmowych, powinno wyglądać to następująco:

Ponieważ zależy nam na tym żeby poziom zapotrzebowania energetycznego zwiększył się w jak najmniejszym stopniu, odpowiednio skomponowana dieta powinna zawierać:

- ok 55-60% węglowodanów
- ok 30% tłuszczów
- ok 15% białka

 Takie proporcje wartości odżywczych nie powinny zwiększyć PPM o więcej niż 10%, a to pozwala spalić nadmiar energii w miarę na bieżąco.

Niestety nie ma uniwersalnej metody przyspieszenia metabolizmu, ponieważ jest on zależny od wielu czynników i cech osobniczych danego organizmu.
Na pewno jednak są zasady, do których stosując się znacznie zwiększamy szanse przyspieszenia naszej przemiany materii :)

WARTO PAMIĘTAĆ:

 - Wieczorem nasz organizm pracuje na nieco wolniejszych obrotach, dlatego nie należy się zbytnio objadać o tej porze. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść nie później niż 2 godziny przed snem i nie powinien on być zbyt ciężki.

- Im pokarm mniej przetworzony, tym organizm musi zużyć więcej energii. Dlatego strawienie surowej marchewki wymaga większego "wysiłku" niż marchewki ugotowanej.

- Czynniki zwiększające całkowitą przemianę materii to: niska temperatura otoczenia, stres, palenie tytoniu i używki (nie polecam jednak palenia, czy picia alkoholu jako sposób na zwięksenie przemiany materii ;)

W kolejnym "odcinku" napiszę o konkretnych produktach przyspieszających metabolizm. See you soon ;)

Polecana literatura na ten temat
Dieta przyspieszająca metabolizm 


    
Książka kucharska. Dieta przyspieszająca metabolizm

Komentarze

Popularne posty