Metabolizm cz.3 - produkty przyspieszające metabolizm

Po dwóch pierwszych wpisach na temat tego czym jest metabolizm i jakie nawyki powinniśmy sobie wyrobić żeby go przyspieszyć, przechodzimy do sedna ;) Dzisiaj będzie o produktach, które przyspieszają przemianę materii.




Włączając poniższe produkty do naszej diety, uprawiając regularnie sport i pamiętając o wypijaniu codziennie odpowiedniej ilości wody, szybko zauważymy efekty :)

Ja zacznę od mojego ulubionego przyspieszacza, od którego zaczynam również dzień ;)

1. Kawa
Jest jednym z najbardziej znanych spalaczy tłuszczu, przede wszystkim ze względu na dużą zawartość kofeiny, która jest czynnikiem przyspieszającym nasz metabolizm.

Kawa dodaje również energii, więc ok pół godziny przed intensywnym treningiem warto spożyć filiżankę tego pysznego napoju ;)

Uwaga! Dla optymalnego efektu kawę pijmy bez dodatku mleka i cukru, które z jednej strony zwiększają jej kaloryczność, z drugiej zmniejszają działanie kofeiny.


Kawa i zielona herbata - bogate źródło kofeiny i tiaminy

2. Zielona herbata
Dla tych którzy nie są fanami kawy, rozwiązaniem może być zielona herbata, która również zawiera sporo kofeiny.
Poza tym hamuje wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego, zmniejsza apetyt i pobudza wydzielanie soków trawiennych.

3. Ocet jabłkowy
Nieoceniony w dietach redukcyjnych dzięki temu, że wiąże tłuszcze, przyspiesza trawienie i wzmaga wydzielanie soków żołądkowych.

Możemy używać go do sałatek dla wzmocnienia smaku, a mięsożercy do dań mięsnych.

Kiedy mam do zrzucenia parę kilo wypijam dziennie 1-2 szklanki wody mineralnej z dodatkiem octu jabłkowego, co zwykle wywołuje dziwne reakcje współpracowników ;) Napój raczej dla koneserów ;P Na 1 szklankę wody mineralnej wlewamy ok 1 nakrętkę octu.



3. Grejpfruty i cytryna
Wysoka zawartość witaminy C ma pozytywny wpływ na przemianę materii - czerwone i różowe grejpfruty zawierają aż 50 razy więcej karetonoidów (silnych antyoksydantów) niż żółte grejpfruty.

Jedno z przeprowadzonych badań dowiodło, że u osób z otyłością, które przez rok przed każdym posiłkiem zjadały pół grejpfruta nastąpił znaczny spadek wagi.

Uwaga! Jeśli decydujemy się na spożywanie owoców w formie wyciskanego soku, pamiętajmy żeby wypić go maksymalnie 15 minut po wyciśnięciu, nie odstawiajmy do lodówki, nie zabierajmy do pracy. Świeżo wyciskane soki bardzo szybko tracą swoje właściwości antyoksydacyjne, więc warto wypić je szybko ;)



4.Suszone owoce
Suszone owoce: Przede wszystkim morele i śliwki. Zawierają one bardzo dużo błonnika, który przyspiesza trawienie i zapobiega wchłanianiu tłuszczu z pokarmu. Są też źródłem potasu uczestniczącego w spalaniu węglowodanów oraz białek.

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/zdrowie/diety/news-przyspieszamy-przemiane-materii,nId,433226#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Suszone owoce: Przede wszystkim morele i śliwki. Zawierają one bardzo dużo błonnika, który przyspiesza trawienie i zapobiega wchłanianiu tłuszczu z pokarmu. Są też źródłem potasu uczestniczącego w spalaniu węglowodanów oraz białek.

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/zdrowie/diety/news-przyspieszamy-przemiane-materii,nId,433226#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Zawierają bardzo duże ilości błonnika (szczególnie śliwki i morele), który nie tylko przyspiesza trawienie, ale również ogranicza wchłanianie tłuszczu z pokarmu. Suszone owoce są również bogatym źródłem potasu, który ma wpływ na spalanie białka i węglowodanów.

Suszone owoce doskonale zastępują typowe słodycze. Jeśli masz ochotę na czekoladę, lepiej sięgnij np po suszoną śliwkę ;)



5. Oliwa, awokado i siemię lniane
Bogate w witaminę B6 i kwasy omega-3, które nie tylko przyspieszają metabolizm, ale również regulują gospodarkę tłuszczową organizmu i obniżają poziom cholesterolu.




6. Kapusta
Jest nie tylko zdrowa i sycąca, ale również niskokaloryczna - 3-4 łyżki białej kapusty to zaledwie 30 kalorii. Chrom i błonnik przyspieszają metabolizm, natomiast witamina C, której bogatym źródłem jest kapusta przyspiesza spalanie tłuszczu.

7. Kiszone warzywa (ogórki i kapusta)
W trakcie kiszenia powstają bakterie kwasu mlekowego, które regulują pracę jelit i wspomagają trawienie, są bogatym źródłem błonnika, oraz witaminy C, zawierają niewiele kalorii ;)

8. Otręby i płatki zbożowe
Otręby- niezależnie od tego z którego zboża, są jednym z pokarmów które dostarczają największej ilości błonnika. "Wymiatają" z jelit niestrawione resztki pokarmów, zapobiegając zaparciom. Płatki zbożowe z kolei są bogatym źródłem witamin z grupy B.



9. Przyprawy (chilli, imbir, papryka, kurkuma)
Polecam szczególnie chilli, które zawiera kapsaicynę, która jest uważana za jeden z silniejszych spalaczy tłuszczu. Pozostałe przyprawy również świetnie wpływają na trawienie, oraz zapobiegają zaparciom. O tym, że urozmaicają smak potraw nie muszę chyba wspominać ;)



10. Kasze
Niedoceniane w diecie, a są one nieocenionym źródłem błonnika, potasu i skrobi, które regulują nasz metabolizm. Poza tym kasze są bardzo syte, dzięki czemu dłużej nie chce nam się jeść. Mają one niski indeks glikemiczny, a więc zapobiegają gwałtownym wahaniom poziomu glukozy, które są odpowiedzialne za napady "wilczego apetytu" ;)

11. Jogurty naturalne i kefir, oraz maślanka
Zawarte w nich żywe kultury bakterii regulują trawienie i perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom. Bogate źródło wapnia, które jest odpowiedzialne za rozpad tłuszczów w naszym organizmie.

Uwaga! Jogurty owocowe dostępne w sklepach w rzeczywistości nie mają zbyt wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem - zawierają mnóstwo cukru i śladowe ilości owoców. Polecam jedzenie tylko jogurtów naturalnych, a jeśli lubisz owocowe, to owoce można sobie dodać samemu :)



12. Ryby i chude mięso
Ryby zawierają duże ilości kwasów omega-3, które przyspieszają trawienie. Poza tym są to produkty białkowe, których strawienie wymaga większych ilości energii.

To główne, ale oczywiście nie wszystkie grupy produktów, dzięki którym nasz metabolizm dostaje przyspieszenia ;)
Nie należy jednak zapominać o regularnych ćwiczeniach, oraz zdrowych nawykach żywieniowych, o których pisałam wcześniej :)

Metabolizm - część 1

Metabolizm - część 2


Powodzenia!


Komentarze

Popularne posty