Domowa owsianka na dobry początek dnia (i roku ;)

 Owsianka to kulinarny temat rzeka. Można zrobić ją na milion sposobów, dzięki czemu nigdy się nie nudzi :) Poza tym owsianka robiona w domu (bez dodatku cukru, w który niestety często bogate są gotowe owsianki sprzedawane w sklepach), jest super zdrowa, a duża zawartość błonnika pomaga przyspieszyć nasz metabolizm.

Owsianka z otrębów żytnich z ziarnami i malinami
 Zwykle kiedy robię tą owsiankę, mój mąż się śmieje, że mogę równie dobrze zalać pokarm dla ptaków ciepłym mlekiem, dodać maliny i będę miała to samo ;)

Głównymi składnikami tej owsianki są otręby i płatki zbożowe, oraz ziarna, a substancją słodzącą są maliny z ogrodu mojej babci :)

Składniki:
- otręby żytnie
- płatki zbożowe
- słonecznik
-siemię lniane
- sezam
- nasiona chia (szałwia hiszpańska)
- rodzynki
- suszona żurawina
- maliny (lub inne słodkie owoce)
- mleko

Przygotowanie:
Wszystkie składniki łączymy ze sobą w takich proporcjach jak lubimy, zalewamy mlekiem, dodajemy maliny i wstawiamy do mikrofalówki na 1,5 minuty (lub zalewamy podgrzanym wcześniej mlekiem).

Dlaczego warto zacząć dzień od owsianki?

Otręby żytnie to teoretycznie "odpad" po ziarnach, które były mielone na mąkę. Jednak te "odpady" w rzeczywistości są znacznie zdrowsze niż to co było produktem głównym, czyli mąka.

Błonnik zawarty w otrębach reguluje pracę układu pokarmowego, przyspieszając ruchy perystaltyczne jelit i "podkręcając" nasz metabolizm. Poza tym zawierają witaminy z grupy A i B oraz takie składniki mineralne jak: wapń, chrom i żelazo, które oczyszczają organizm.
Otręby żytnie mają jeszcze jedną ważną właściwość -absorbują z naszego organizmu substancje szkodliwe dla zdrowia i powodują uczucie sytości.

Nasiona chia stanowią bogate źródło kwasów Omega-3 (które najczęściej zawarte są w rybach, a więc chia jest doskonałą alternatywą dla wegetarian), oraz błonnika , oraz witamin z grupy A i E.

Rodzynki i żurawina są bogatym źródłem antyoksydantów, które unieszkodliwiają wolne rodniki odpowiadające m.in za starzenie się organizmu, oraz są podejrzewane o udział w powstawaniu komórek rakowych.
Dodatkowo żurawina ma pozytywny wpływ na układ moczowy.

Smacznego! :)

Ten wpis bierze udział w akcji:
Styczniowe Owsianki

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty