Dlaczego rower to najlepszy środek transportu w mieście?Od pewnego czasu można zauważyć swoistą „modę” na zdrowy styl życia. Jednym z jej elementów jest coraz częstsze wybieranie roweru nie tylko na weekendowe wycieczki na łono natury, ale również jako środka codziennej komunikacji.
Mimo tej pozytywnej zmiany, część osób, trend jakim jest korzystanie z roweru na co dzień, wciąż uważa za chwilowy zryw,  czy modę, która minie wraz z nadejściem kolejnego sezonu. Na szczęście większość osób, które zamieniają samochód na rower szybko zapomina o „czterech kołach”, bo okazuje się dwa wystarczają w zupełności. Jeśli mimo to potrzebujesz argumentów, które przekonają cię o zaletach przemieszczania się za pomocą jednośladu, zapraszam do lektury.

Tel Aviv zwiedzany rowerem :)

Profity z jazdy na rowerze są oczywiste dla każdego, kto regularnie przemieszcza się na dwóch kółkach. Ja przybliżę Wam tylko niektóre z nich:

1.       Lepsze zdrowie – rowerzyści żyją dłużej!

Według różnych badań osoby jeżdżące regularnie rowerem żyją średnio od 2 do 6 lat dłużej, niż osoby nieaktywne fizycznie. Godzina spokojnej jazdy pozwala spalić ok 500 kcal bez większego wysiłku i litrów wylanego potu. Regularna jazda na rowerze poprawia ogólną odporność  organizmu dzięki czemu rzadziej chorujemy.

Jeśli jeździsz na rowerze minimum 3-4 razy w tygodniu, po pół godziny mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: taka aktywność pozwala na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i podwyższenie tego „dobrego”.  Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Nawet jeśli jazdy na rowerze nie traktujesz jak aktywności sportowej, to spokojne przemieszczanie się jednośladem posiada wszystkie zalety treningu cardio. Efekty? Zwiększa się pojemność  płuc, lepiej pracuje serce, krew jest lepiej dotleniona, masz więcej siły i energii, zauważysz nawet poprawę stanu włosów i skóry.
2
.        Rowerzyści są szczuplejsi

To kolejna zaleta regularnych treningów cardio, a więc również jazdy na rowerze. Masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, a jednocześnie nie masz czasu na codzienne treningi ? Idealnym rozwiązaniem będzie zamiana samochodu, lub komunikacji miejskiej w codziennej drodze do pracy, czy szkoły na rower. Do pracy, szkoły, lub w inne miejsca i tak musisz dojechać – dlaczego to nie miałby być rower? Profity z takiej formy ruchu to szczuplejsza sylwetka, utrata wagi, oraz pięknie wyrzeźbione i silniejsze mięśnie ud i łydek.
 Ja osobiście od kiedy zaczęłam regularnie jeździć na rowerze do pracy (20km dziennie) zrzuciłam już 10kg (oczywiście w połączeniu z dietą).3.       Rowerzyści są szczęśliwsi
 Czy znasz to uczucie, kiedy po ciężkim treningu czujesz się niesamowicie zmęczony, a jednocześnie… bardzo szczęśliwy? Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wytwarza endorfiny, które odpowiadają za taki właśnie stan. Innymi słowy, wynagradza nas za podjęty wysiłek. Nie musisz brać udziału w wyścigach kolarskich żeby poczuć rozpierające szczęście. Kilka kilometrów przejechanych spokojnym tempem również zagwarantuje lepsze samopoczucie, bo jazda na rowerze obniża poziom stresu i poprawia koncentrację . Nie wierzysz? Porównaj swój nastrój po przybyciu do szkoły, czy pracy samochodem, komunikacją miejską i rowerem.
Mój sposób na poprawę humoru to jazda rowerem po mieście nocą -  jeździ się super, bo nie ma dużego ruchu, a po przejechaniu 20km śpi się rewelacyjnie - polecam ;)

Jazda nocą - Most Millenijny, Wrocław4.       Jazda na rowerze to aktywność dla każdego
Wiele osób ma w dzisiejszych czasach problemy ze stawami (niestety też do nich należę), przez co nie może uprawiać niektórych sportów, np. biegania. Ogromną zaletą roweru jest to, że środek ciężkości znajduje się na siodełku, przez co nie obciążamy stawów kolanowych. Systematyczna jazda na rowerze chroni przed osteoporozą.

5.       Rowerzyści wdychają mniej spalin.

Zaskoczony? Otóż okazuje się, że jeden z głównych argumentów zwolenników jazdy autem – że rowerzyści są narażeni na wdychanie dużych ilości spalin - jest mitem. Zdroworozsądkowo rzeczywiście może się wydawać, że jazda rowerem po mieście naraża nas na wdychanie większej ich ilości niż jeżdżąc np. samochodem. W rzeczywistości, ponieważ spaliny zbierają się nisko przy ziemi rowerzyści wdychają ich mniej niż kierowcy aut ( ujścia „wywietrzników” samochodowych często znajdują się blisko ziemi).

6.       Ekologia

Tutaj nie trzeba chyba nikogo przekonywać – rower to najbardziej ekologiczny środek transportu. Zamiast benzyną zasilany siłą mięśni, nie produkuje spalin, nie zużywa szkodliwych dla środowiska płynów i olejów. Większość zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach generują właśnie samochody. Jeśli więc zależy ci na środowisku i otoczeniu w którym żyjesz – przesiądź się na rower!


7.       Ekonomia

To kolejny z ważnych powodów dlaczego warto wybrać rower. Utrzymanie i eksploatacja roweru to wielokrotnie niższy koszt, niż koszt posiadania auta. Nie musisz płacić za benzynę, ubezpieczenie, obowiązkowe przeglądy, ani za … parking .
Niestety w naszym społeczeństwie panuje dziwne przekonanie, że posiadanie auta to przejaw „statusu”, a rowery są dla ludzi, których  nie stać na samochód. No cóż… Holendrzy, czy Duńczycy mają na ten temat zupełnie inne zdanie ;)


Duńczycy wiedzą, że szybciej niż autem dojadą do celu rowerem - w Kopenhadze na ulicy widzi się dużo więcej rowerów niż samochodów.8.       Czas to pieniądz

O tym, że polskie miasta są strasznie zakorkowane wie każdy, kto musi regularnie przemieszczać się z punktu A do punktu B w godzinach szczytu. Aby zrozumieć z czego wynika ta sytuacja, wystarczy przyjrzeć się samochodom stojącym w korku. Większością z nich podróżują tylko ich kierowcy, reszta jest pusta. Teraz wystarczy porównać jaką powierzchnię na jezdni zajmuje samochód (liczba pasażerów najczęściej : jeden), autobus miejski , lub tramwaj (liczba pasażerów ok 100 osób), lub rower. 

Duża część kierowców twierdzi, że wybiera auto, bo jest szybciej i wygodniej niż komunikacją miejską, komunikacja miejska się spóźnia, trzeba się przesiadać itd. W imię tego wolą stać w korkach. Wybierając rower nie jesteś skazany ani na stanie w korkach, ani na przesiadki, ani na spóźniające się tramwaje i autobusy. Sam decydujesz o tym jak szybko dojedziesz tam gdzie chcesz!

Do pracy mam ok 9,5km w jedną stronę. Jadąc do pracy autem spędzam w drodze 20-25minut, wracając 30-35 minut. Rowerem w obie strony jadę ok 27- 30 minut! Tramwaj to przynajmniej 40 minut, a często jeszcze z przesiadką. Dlatego nie mam wątpliwości jaki środek transportu wybrać, szczególnie że nienawidzę bezproduktywnie stać w korkach.

Kolejna oszczędność czasu (i pieniędzy) to możliwość zaparkowania praktycznie gdziekolwiek i za darmo. Nie tracisz czasu na nerwowe krążenie po okolicy w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego, co często zajmuje więcej czasu niż sam dojazd do centrum. Rowerem podjeżdżasz pod punkt docelowy, przypinasz go do najbliższego stojaka, znaku, lub czegokolwiek innego co się nadaje i nie martwisz się, że zaraz kończy Ci się bilet parkingowy ;)


Zdrowie, lepsze samopoczucie, szczupła sylwetka, dbałość o środowisko i własny portfel, to tylko kilka argumentów dlaczego w mieście warto wybrać rower. Jazda na rowerze to nie tylko moda, ale styl życia, który pokochasz jeśli tylko spróbujesz!
Tel Aviv

Komentarze

  1. Zgadzam się. Niestety moda na rower wiąże się z przypływem sporej ilości osób na rowerach, nieznających przepisów drogowych. Mimo to, cieszę się, że nadeszła taka moda jak również i na bieganie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście ze znajomością przepisów niektórzy mają problem, np nagminna jazda pod prąd po kontrapasie ;) Ale myślę, że to powoli będzie się zmieniać, bo jest coraz więcej inicjatyw edukacyjnych w tym kierunku :) Pzdr!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty